Asiantuntijat

Meitä on iso joukko maatalouden ja maaseudun yritystoiminnan asiantuntijoita.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Anu
Anu Ainasoja

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

anu.ainasoja@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 4284
50rgb
Terhi Ajosenpää

Maisema- ja ympäristöasiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija

MKN Länsi-Suomi
terhi.ajosenpaa@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 1221
MKN ESU Aura Alaraudanjoki
Aura Alaraudanjoki

Maisema-asiantuntija

MKN Etelä-Suomi
aura.alaraudanjoki@proagria.fi
050 4526137
Asta asunmaa netti2 0
Asta Asunmaa

erityisasiantuntija, ruoka, kotitalous

MKN Etelä-Pohjanmaa
asta.asunmaa@maajakotitalousnaiset.fi
040 592 9226
25rgb
Katri Eriksson

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija (vanhempainvapaalla)

MKN Länsi-Suomi
katri.eriksson@proagria.fi
050 664 74
MKN ESU Hanna Eronen
Hanna Eronen

Maisema-asiantuntija

MKN Etelä-Suomi
hanna.eronen@proagria.fi
050 5605957
Kalle hellstrom 0
Kalle Hellström

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija

MKN Oulu
kalle.hellstrom@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 5253
Soila hiltunen 0
Soila Hiltunen

Elintarvike- ja yritysasiantuntija

MKN Oulu
soila.hiltunen@maajakotitalousnaiset.fi
0400 182 584
Img 2078 002 2
Auli Hirvonen

Maisema- ja luonnonhoidon asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija, LumoTAITO- hankkeen projektipäällikkö

MKN Etelä-Suomi
auli.hirvonen@maajakotitalousnaiset.fi
0400 864 494
Pirita huhtasalo netti
Pirita Huhtasalo

Yritysasiantuntija, maaseutuyritykset

MKN Länsi-Suomi
pirita.huhtasalo@proagria.fi
0500 190 180
Soili Hypen
Soili Hypén

Yritysasiantuntija MKN

MKN Itä-Suomi
soili.hypen@maajakotitalousnaiset.fi
0407764290
Heini iinatti
Heini Iinatti

Toiminnanjohtaja

MKN Oulu
heini.iinatti@maajakotitalousnaiset.fi
040 555 1674
2014 web 4893
Päivi Jokinen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

MKN Itä-Suomi
paivi.jokinen@maajakotitalousnaiset.fi
0403012409
Tiina Jokinen
Tiina Jokinen

Asiantuntija, kasvintuotanto

MKN Länsi-Suomi
tiina.jokinen@proagria.fi
041 731 6777
Marja Liisa Jarvela
Marja-Liisa Järvelä

Projektikoordinaattori

MKN Oulu
marja-liisa.jarvela@proagria.fi
041 731 3803
Anna kari
Anna Kari

Ruoka-asiantuntija

MKN Länsi-Suomi
anna.kari@maajakotitalousnaiset.fi
050 555 8440
Essi keranen
Essi Keränen

Ruoka- ja elintarvikeasiantuntija

MKN Oulu
essi.keranen@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 9058
Milla 002
Milla Ketonen

kesätyöntekijä

MKN Etelä-Pohjanmaa
milla.ketonen@proagria.fi
050 472 4918
Eeva liisa kivimaki
Eeva-Liisa Kivimäki

Toiminnanjohtaja, elintarvike- ja yritysasiantuntija

MKN Keski-Suomi
eeva-liisa.kivimaki@maajakotitalousnaiset.fi
040 576 8740
JO1 A9952 Edit
Marketta Koivisto

tilipalveluasiantuntija

MKN Etelä-Pohjanmaa
marketta.koivisto@proagria.fi
050 434 7313
Tuula alakastari valtak sivut
Tuula Kokko

Yritysasiantuntija

MKN Oulu
tuula.kokko@maajakotitalousnaiset.fi
040 864 4946
Koski katriina
Katriina Koski

Maisema-asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija

MKN Etelä-Suomi
katriina.koski@maajakotitalousnaiset.fi
040 148 8220
Taru koskinen
Taru Koskinen

Ympäristöasiantuntija

MKN Oulu
taru.koskinen@maajakotitalousnaiset.fi
041 731 0368
Koskinen kukka netti 0
Kukka Koskinen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

MKN Itä-Suomi
kukka.koskinen@maajakotitalousnaiset.fi
0400571643
Kunnaala jenni
Jenni Kunnaala

Toiminnanjohtaja, järjestöpäällikkö, asiantuntija, ruokapalvelut

MKN Etelä-Suomi
jenni.kunnaala@maajakotitalousnaiset.fi
040 528 8610
48rgb
Janita Kylänpää

Matkailu- ja ruoka-asiantuntija

MKN Länsi-Suomi
janita.kylanpaa@maajakotitalousnaiset.fi
050 66471
Henna netti
Henna Kyyrä

Ruoka- ja yritysasiantuntija

MKN Länsi-Suomi
henna.kyyra@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 0583
Leenalk rajattu
Leena Lahdenvesi-Korhonen

Kehitysjohtaja, maaseutumaisema ja luonnonhoito

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
leena.lahdenvesi-korhonen@maajakotitalousnaiset.fi
040 523 5133
Hanna Maria Laukkanen rajattu
Hanna-Maria Laukkanen

kasvintuotannon asiantuntija, hanketyöntekijä Ilmastonmuutokseen varautuva viljelijä -hankkeessa

MKN Keski-Suomi
hanna-maria.laukkanen@proagria.fi
043 826 9715
Lehtipuu mknk
Minna Lehtipuu

Viestintäpäällikkö

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
minna.lehtipuu@maajakotitalousnaiset.fi
0417314183
Tuula lehtonen kuva
Tuula Lehtonen

Toimituspäällikkö

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
tuula.lehtonen@maajakotitalousnaiset.fi
043 827 3405
Henna 200x200
Henna Lehtosaari-Vähäkuopus

Kasvintuotannon asiantuntija

MKN Oulu
henna.lehtosaari-vahakuopus@proagria.fi
041 730 8242
Taina leinonen web netti
Taina Leinonen

Yritysasiantuntija MKN

MKN Itä-Suomi
taina.leinonen@maajakotitalousnaiset.fi
0438272314
Lento kemppi sanna
Sanna Lento-Kemppi

Yritysasiantuntija, Neuvo-asiantuntija maatilan nykyaikaistaminen ja kilpailukyvyn parantaminen

MKN Etelä-Suomi
sanna.lento-kemppi@maajakotitalousnaiset.fi
040 544 7768
Louna sanna 3
Sanna Louna

Ruoka-asiantuntija (vanhempainvapaalla)

MKN Itä-Suomi
Annina luotonen uusi netti
Annina Luotonen

Yritysasiantuntija, maaseutuyritykset

MKN Länsi-Suomi
annina.luotonen@proagria.fi
040 661 9010
Taimi mahosenaho 0
Taimi Mahosenaho

Maisema- ja ympäristöasiantuntija (vuorotteluvapaalla 1.5.-31.10.2022)

MKN Oulu
taimi.mahosenaho@maajakotitalousnaiset.fi
040 551 7807
Tiina uusi1 rajattu
Tiina Makkonen

Viestintäpäällikkö (vapaalla 31.12.2022 asti)

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
Malin suvi
Suvi Malin

Asiantuntija, ruokapalvelut

MKN Etelä-Suomi
suvi.malin@maajakotitalousnaiset.fi
0400 682 334
Nina Maunuaho
Nina Maunuaho

Toimittaja, viestintäassistentti

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
nina.maunuaho@maajakotitalousnaiset.fi
0417305690
Kaisa myllykangas
Kaisa Myllykangas

Ruoka-asiantuntija

MKN Oulu
kaisa.myllykangas@maajakotitalousnaiset.fi
0400 399 865
51rgb
Mari Mäenpää

Ruoka- ja yritysasiantuntija

MKN Länsi-Suomi
mari.maenpaa@maajakotitalousnaiset.fi
050 603 69
Tuuli makinen kainuu netti
Tuuli Mäkinen

Ympäristöasiantuntija, MKN maisemapalvelut

MKN Itä-Suomi
tuuli.makinen@maajakotitalousnaiset.fi
0438272308
Marja niskanen2020 netti
Marja Niskanen

Ruoka- ja yritysasiantuntija

MKN Itä-Suomi
marja.niskanen@maajakotitalousnaiset.fi
0400 905 782
Satu nokkonen netti
Satu Nokkonen

Asiantuntija, ruokapalvelut

MKN Etelä-Suomi
satu.nokkonen@maajakotitalousnaiset.fi
040 574 9337
Pajari tarja
Tarja Pajari

Yritysasiantuntija, matkailu

MKN Etelä-Savo
tarja.pajari@maajakotitalousnaiset.fi
0400 183 064
Pajulahti ronja web 0
Ronja Pajulahti

Ruoka-asiantuntija

MKN Itä-Suomi
ronja.pajulahti@maajakotitalousnaiset.fi
+358417313593
Riitta Perainen
Riitta Peräinen

puutarha-asiantuntija, hankevetäjä Kotitarveviljelyn kehittäminen -hankkeessa

MKN Keski-Suomi
riitta.perainen@maajakotitalousnaiset.fi
043 826 7294
Img 0712 r l pettersson fhs
Riitta-Liisa Pettersson

Maisemasuunnittelija, NEUVO 2020 ympäristöasiantuntija

riitta.pettersson@fhs.fi
040 593 86 91
Marjatta
Marjatta Pikkarainen

Toiminnanjohtaja

MKN Itä-Suomi
marjatta.pikkarainen@maajakotitalousnaiset.fi
044 320 1585
Puhakka jaana net
Jaana Puhakka

Yritysasiantuntija MKN

MKN Itä-Suomi
jaana.puhakka@maajakotitalousnaiset.fi
0403012468
Mirja pummila
Mirja Pummila

Elintarvike- ja yritysasiantuntija

MKN Keski-Suomi
mirja.pummila@maajakotitalousnaiset.fi
0400 932 054
Img 0832 2
Laura Puolamäki

Maisema-asiantuntija; Landscape specialist; NEUVO 2020 asiantuntija ympäristö, maatilan nykyaikaistaminen ja kilpailukyvyn parantaminen

MKN Etelä-Suomi
laura.puolamaki@proagria.fi
040 544 4899
Riina rahkila 0
Riina Rahkila

Projektipäällikkö

MKN Oulu
riina.rahkila@maajakotitalousnaiset.fi
045 6578 717
MKN Eve Rantala
Eeva Rantala

Tradenomi-työharjoittelija

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
eeva.rantala@maajakotitalousnaiset.fi
040 7223271
Repo tuula 0
Tuula Repo

Kehityspäälllikkö, elintarvikkeet, Yritysneuvonta, vienti ja kansainvälistyminen

MKN Etelä-Suomi
tuula.repo@proagria.fi
040 588 0958
Rinnekari johanna 2014 4922
Johanna Rinnekari

Yritysasiantuntija

MKN Itä-Suomi
johanna.rinnekari@maajakotitalousnaiset.fi
0403012441
Rinteinen anna web
Anna Rinteinen

Matkailuasiantuntija

MKN Itä-Suomi
anna.rinteinen@maajakotitalousnaiset.fi
0438273703
Anni kuva
Anni Rintoo

Luonnontuoteasiantuntija

MKN Keski-Suomi
anni.rintoo@maajakotitalousnaiset.fi
0438269712
Rissanen katja 2
Katja Rissanen

Ruoka- ja järjestöasiantuntija, toiminnanjohtajan sijainen 1.2. – 31.8.2022

MKN Etelä-Savo
katja.rissanen@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 3397
Taina Romppanen
Taina Romppanen

Ympäristöasiantuntija

MKN Oulu
taina.romppanen@maajakotitalousnaiset.fi
050 342 4182
Saara rajattu
Saara Ryhänen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija MKN Maisemapalvelut, NEUVO-ympäristöneuvoja, Vespaikka-hankevastaava

MKN Etelä-Savo
saara.ryhanen@maajakotitalousnaiset.fi
040 486 8237
Kirsi Sahrman Hauhia
Kirsi Sahrman-Hauhia

Ruoka-ja luonnontuoteasiantuntija

MKN Itä-Suomi
kirsi.sahrman-hauhia@maajakotitalousnaiset.fi
050 570 3039
Paulasalonen talvi2020 0
Paula Salonen

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija, Projektipäällikkö, Ilmastonmuutokseen varautuva viljelijä -hanke

MKN Keski-Suomi
paula.salonen@maajakotitalousnaiset.fi
043 824 9641
Maarit satomaa 0
Maarit Satomaa

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

MKN Oulu
maarit.satomaa@maajakotitalousnaiset.fi
040 566 7924
Sulola heli uusi 2018
Heli Sulola

Yritysasiantuntija, MKN varatoiminnanjohtaja

MKN Itä-Suomi
heli.sulola@maajakotitalousnaiset.fi
040 672 0597
Marita hlo1b
Marita Suontausta

Kehityspäällikkö, ruoka-, ravitsemus- ja kotitalousneuvonta

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
marita.suontausta@maajakotitalousnaiset.fi
040 526 4619
Jenni
Jenni Talvitie

kesätyöntekijä

MKN Etelä-Pohjanmaa
jenni.talvitie@proagria.fi
050 568 1884
Mervi tiermas 0
Mervi Tiermas

Projektisuunnittelija

MKN Oulu
mervi.tiermas@maajakotitalousnaiset.fi
044 431 4606
Maisemasuunittelija Marika Turpeisella on laaja kokemus erilaisten pihojen suunnittelusta. Seinäjoen asuntomessualueella useampi piha oli hänen käsialaa.
Marika Turpeinen

maisemasuunnittelija

MKN Etelä-Pohjanmaa
marika.turpeinen@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 2410
Sari Uoti uusi netti
Sari Uoti

Toiminnanjohtaja Länsi-Suomen maa- ja kotitalousnaiset

MKN Länsi-Suomi
sari.uoti@proagria.fi
050 552 1626
Senni valiola netti
Senni Valiola

Yritysasiantuntija, maaseutuyritykset

MKN Länsi-Suomi
senni.valiola@proagria.fi
041 7315001
Kirsi varila
Kirsi Varila

Toiminnanjohtaja, Maa- ja kotitalousnaiset

MKN Etelä-Pohjanmaa
kirsi.varila@maajakotitalousnaiset.fi
0401964434
Vartia Kirsi nelio
Kirsi Vartia

Ruoka-asiantuntija

MKN Itä-Suomi
kirsi.vartia@maajakotitalousnaiset.fi
050 346 3711
MKNK Helena Velin kasvis eniten rajattu
Helena Velin

Järjestöpäällikkö

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
helena.velin@maajakotitalousnaiset.fi
040 527 1579
Veteli hannele
Hannele Veteli

Asiantuntija, ruokapalvelut

MKN Etelä-Suomi
hannele.veteli@maajakotitalousnaiset.fi
040 709 2492
Vihelaniinanetti
Niina Vihelä

Ruoka- ja ravitsemusasiantuntija

MKN Keski-Pohjanmaa
niina.vihela@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 4281
Valisalo terhi
Terhi Välisalo

kehittämisasiantuntija, Ruokaprovinssi-asiat

MKN Etelä-Pohjanmaa
terhi.valisalo@maajakotitalousnaiset.fi
0400 463 129
Niina vanttinen web
Niina Vänttinen

Viestintäasiantuntija

MKN Itä-Suomi
niina.vanttinen@maajakotitalousnaiset.fi
+358417301443
Susanna1
Susanna Winqvist

Erityisasiantuntija, viestintä / opintovapaalla 1.9.2021 - 31.8.2022

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
Christell Åström
Christell Åström

Toiminnanjohtaja

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
christell.astrom@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 9115