Asiantuntijat

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Terhi Ajosenpaa
Terhi Ajosenpää

Ympäristöpäällikkö, maisema-asiantuntija

MKN Länsi-Suomi
terhi.ajosenpaa@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 1221
MKN ESU Aura Alaraudanjoki
Aura Alaraudanjoki

Maisema-asiantuntija (vanhempainvapaalla)

MKN Etelä-Suomi
aura.alaraudanjoki@proagria.fi
050 4526137
Alatalo Helmi web
Helmi Alatalo

Asiantuntija, tilitoimistopalvelut

helmi.alatalo@proagria.fi
050 400 6725
Miina Aronen
Miina Aronen

Ruoka- ja ravitsemusasiantuntija

MKN Keski-Pohjanmaa
miina.aronen@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 4281
Asta asunmaa netti2 0
Asta Asunmaa

ruoka-asiantuntija

MKN Etelä-Pohjanmaa
asta.asunmaa@maajakotitalousnaiset.fi
040 592 9226
Katri Eriksson 2
Katri Eriksson

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija

MKN Länsi-Suomi
katri.eriksson@proagria.fi
050 664 74
Erkkila Marju
Marju Erkkilä

Talouspäällikkö

marju.erkkila@proagria.fi
050 340 2633
MKN ESU Hanna Eronen
Hanna Eronen

Maisema-asiantuntija

MKN Etelä-Suomi
hanna.eronen@proagria.fi
050 5605957
Eskelinen Mari 500x653px Vin
Mari Eskelinen

Harjoittelija

MKN Itä-Suomi
mari.eskelinen@maajakotitalousnaiset.fi
050 339 5763
Antti Faarinen 2
Antti Faarinen

IT-asiantuntija

MKN Oulu
antti.faarinen@proagria.fi
050 300 2278
Marjaana Hassani
Marjaana Hassani

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija, projektipäällikkö Ilmastonmuutokseen varautuva viljelijä – hankkeessa

MKN Keski-Suomi
marjaana.hassani@maajakotitalousnaiset.fi
043 824 9641
Kalle hellstrom 0
Kalle Hellström

Maiseman- ja luonnonhoidon asiantuntija

MKN Oulu
kalle.hellstrom@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 5253
Hirvonen Auli web
Auli Hirvonen

Maisema- ja luonnonhoidon asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija, LumoTAITO- hankkeen projektipäällikkö

MKN Etelä-Suomi
auli.hirvonen@maajakotitalousnaiset.fi
0400 864 494
Soili Hypen
Soili Hypén

Yritysasiantuntija MKN

MKN Itä-Suomi
soili.hypen@maajakotitalousnaiset.fi
0407764290
Heini iinatti
Heini Iinatti

Toiminnanjohtaja

MKN Oulu
heini.iinatti@maajakotitalousnaiset.fi
040 555 1674
Paivi Jokinen
Päivi Jokinen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

MKN Itä-Suomi
paivi.jokinen@maajakotitalousnaiset.fi
040 301 2409
Jappinen Saku net
Saku Jäppinen

Kasvintuotannon asiantuntija

MKN Itä-Suomi
saku.jappinen@proagria.fi
050 350 6615
Anna kari
Anna Kari

Ruoka-asiantuntija

MKN Länsi-Suomi
anna.kari@maajakotitalousnaiset.fi
050 555 8440
Elli Kasari
Elli Kasari

kesätyöntekijä

MKN Etelä-Pohjanmaa
elli.kasari@proagria.fi
050 338 8434
Essi keranen
Essi Keränen

Elintarvike- ja yritysasiantuntija

MKN Oulu
essi.keranen@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 9058
Ketola Minna
Minna Ketola

Taloushallinnon asiantuntija

minna.ketola@proagria.fi
050 406 3975
Eeva liisa kivimaki
Eeva-Liisa Kivimäki

Toiminnanjohtaja, elintarvike- ja yritysasiantuntija

MKN Keski-Suomi
eeva-liisa.kivimaki@maajakotitalousnaiset.fi
040 576 8740
JK
Jenna Koivuniemi

Kesätyöntekijä

MKN Etelä-Pohjanmaa
jenna.koivuniemi@proagria.fi
050 400 7878
Tuula kokko
Tuula Kokko

Yritysasiantuntija

MKN Oulu
tuula.kokko@maajakotitalousnaiset.fi
040 864 4946
Liisa Komulainen 1
Liisa Komulainen

Maidontuotannon asiantuntija

MKN Oulu
liisa.komulainen@proagria.fi
050 351 4097
Koski Katriina web
Katriina Koski

Maisema-asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija

MKN Etelä-Suomi
katriina.koski@maajakotitalousnaiset.fi
040 148 8220
Taru koskinen
Taru Koskinen

Ympäristöasiantuntija

MKN Oulu
taru.koskinen@maajakotitalousnaiset.fi
041 731 0368
Koskinen kukka netti 0
Kukka Koskinen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

MKN Itä-Suomi
kukka.koskinen@maajakotitalousnaiset.fi
0400571643
Kuittinen Tiina
Tiina Kuittinen

Yritysasiantuntija

MKN Itä-Suomi
tiina.kuittinen@maajakotitalousnaiset.fi
043 827 2314
Topi Kumpulainen 2x2
Topi Kumpulainen

Ruoka-asiantuntija

MKN Oulu
topi.kumpulainen@maajakotitalousnaiset.fi
050 467 5066
Jenni Kunnaala
Jenni Kunnaala

Toiminnanjohtaja, järjestöpäällikkö, asiantuntija, ruokapalvelut

MKN Etelä-Suomi
jenni.kunnaala@maajakotitalousnaiset.fi
040 528 8610
Janita Kylänpää
Janita Kylänpää

Matkailu- ja ruoka-asiantuntija

MKN Länsi-Suomi
janita.kylanpaa@maajakotitalousnaiset.fi
050 66471
Iida Kytola
Iida Kytölä

Kesätyöntekijä

MKN Etelä-Pohjanmaa
iida.kytola@proagria.fi
050 350 5951
Leena LK
Leena Lahdenvesi-Korhonen

Kehitysjohtaja, maaseutumaisema ja luonnonhoito

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
leena.lahdenvesi-korhonen@maajakotitalousnaiset.fi
Lahtinen eeva www
Eeva Lahtinen

Ympäristöasiantuntija, NEUVO-ympäristöneuvoja, MKNmaisemapalvelut

MKN Etelä-Savo
eeva.lahtinen@proagria.fi
050 470 3884
Tarja Lahtinen kuva 3
Tarja Lahtinen

Maisema-asiantuntija

MKN Etelä-Suomi
tarja.lahtinen@proagria.fi
050 478 2440
AL
Anni Lantta

Ruoka- ja elintarvikeasiantuntija

MKN Oulu
anni.lantta@proagria.fi
050 3507820
Lappalainen Katja
Katja Lappalainen

Hanketyöntekijä

MKN Itä-Suomi
katja.lappalainen@maajakotitalousnaiset.fi
050 308 8916
Hanna Laurell
Hanna Laurell

Opintovastaava, kotieläintuotannon lehtori

hanna.laurell@oamk.fi
050 598 3086
Tuula lehtonen kuva
Tuula Lehtonen

Toimituspäällikkö, Koti ja maaseutu -lehti (vanhempainvapaalla)

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
Lento kemppi sanna
Sanna Lento-Kemppi

Toiminnanjohtaja, Etelä-Savon Maa- ja kotitalousnaiset, MKN yritysasiantuntija – Neuvo KIKY -asiantuntija

MKN Etelä-Savo
sanna.lento-kemppi@maajakotitalousnaiset.fi
050 476 6028
Louna Sanna web
Sanna Louna

Ruoka- ja elintarvikeasiantuntija

MKN Itä-Suomi
sanna.louna@maajakotitalousnaiset.fi
0400 571 642
Luomajarvi Taru
Taru Luomajärvi

kesätyöntekijä

MKN Etelä-Pohjanmaa
taru.luomajarvi@proagria.fi
050 521 0037
Annina Luotonen
Annina Luotonen

Yritysasiantuntija, maaseutuyritykset

MKN Länsi-Suomi
annina.luotonen@proagria.fi
040 661 9010
Malin suvi
Suvi Malin

Asiantuntija, ruokapalvelut

MKN Etelä-Suomi
suvi.malin@maajakotitalousnaiset.fi
0400 682 334
Marja Malmi
Marja Malmi

Projektipäällikkö

MKN Oulu
marja.malmi@maajakotitalousnaiset.fi
+358 50 476 0032
Matilainen paivi R5 A6552
Päivi Matilainen

Yritysasiantuntija

MKN Etelä-Suomi
paivi.matilainen@proagria.fi
050 564 5152
Pirjo Matinlauri2
Pirjo Matinlauri

talousasiantuntija

MKN Etelä-Pohjanmaa
pirjo.matinlauri@proagria.fi
050 340 9825
Mehto atso www
Atso Mehto

Kasvintuotannon asiantuntija

MKN Etelä-Savo
atso.mehto@proagria.fi
050 468 0454
Kaisa myllykangas
Kaisa Myllykangas

Ruoka-asiantuntija (opintovapaalla 1.4.–30.9.2024)

MKN Oulu
kaisa.myllykangas@maajakotitalousnaiset.fi
0400 399 865
Mari Maenpaa MKN
Mari Mäenpää

Ruoka- ja yritysasiantuntija

MKN Länsi-Suomi
mari.maenpaa@maajakotitalousnaiset.fi
050 603 69
Tuuli makinen kainuu netti
Tuuli Mäkinen

Ympäristöasiantuntija, MKN maisemapalvelut

MKN Itä-Suomi
tuuli.makinen@maajakotitalousnaiset.fi
0438272308
Milla Nikko
Milla Nikko

Maisema- ja luonnonhoidon asiantuntija, NEUVO ympäristöasiantuntija

MKN Länsi-Suomi
milla.nikko@proagria.fi
050 590 2085
Riitta Niskala
Riitta Niskala

kotieläintuotannon asiantuntija

MKN Etelä-Pohjanmaa
riitta.niskala@proagria.fi
050 447 4677
Marja niskanen2020 netti
Marja Niskanen

Ruoka- ja yritysasiantuntija

MKN Itä-Suomi
marja.niskanen@maajakotitalousnaiset.fi
0400 905 782
Satu nokkonen netti
Satu Nokkonen

Asiantuntija, ruokapalvelut

MKN Etelä-Suomi
satu.nokkonen@maajakotitalousnaiset.fi
040 574 9337
Pajari tarja
Tarja Pajari

Yritysasiantuntija, matkailu; NEUVO-KIKY -asiantuntija

MKN Etelä-Savo
tarja.pajari@maajakotitalousnaiset.fi
0400 183 064
Pajulahti Ronja
Ronja Pajulahti

Ruoka- ja yritysasiantuntija (perhevapaalla)

MKN Itä-Suomi
Lotta Palo
Lotta Palo

Puutarha-asiantuntija

MKN Länsi-Suomi
lotta.palo@proagria.fi
050 664 72
Riitta Perainen
Riitta Peräinen

Puutarha-asiantuntija, hankevetäjä Kotitarveviljelyn kehittäminen Viitasaaren, Äänekosken ja Saarijärven alueilla -hankkeessa

MKN Keski-Suomi
riitta.perainen@maajakotitalousnaiset.fi
043 826 7294
Marjatta
Marjatta Pikkarainen

Toiminnanjohtaja

MKN Itä-Suomi
marjatta.pikkarainen@maajakotitalousnaiset.fi
044 320 1585
Sanna Pitkanen
Sanna Pitkänen

Toiminnanjohtaja, toimialapäällikkö

MKN Länsi-Suomi
sanna.pitkanen@proagria.fi
0505252176
Jaana Puhakka
Jaana Puhakka

Yritysasiantuntija MKN

MKN Itä-Suomi
jaana.puhakka@maajakotitalousnaiset.fi
0403012468
Mirja pummila
Mirja Pummila

Elintarvike- ja yritysasiantuntija

MKN Keski-Suomi
mirja.pummila@maajakotitalousnaiset.fi
0400 932 054
Puolamaki Laura web
Laura Puolamäki

Maisema-asiantuntija, Landscape specialist, NEUVO ympäristö, maatilan nykyaikaistaminen ja kilpailukyvyn parantaminen (Työvapaalla 1.4.2024-31.3.2026)

MKN Etelä-Suomi
laura.puolamaki@proagria.fi
040 544 4899
Projektipäällikkö
Riina Rahkila

Ympäristöasiantuntija

MKN Oulu
riina.rahkila@maajakotitalousnaiset.fi
045 6578 717
Denise Ramstedt
Denise Ramstedt

Ympäristö- ja maisemasuunnittelija

denise.ramstedt@fhs.fi
050 549 0030
Eeva Rantala kasvokuva
Eeva Rantala

Projektikoordinaattori, hanketoiminta / Ruoka- ja ravitsemusneuvonnan koordinointi

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
eeva.rantala@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 5690
Johanna Rekola web
Johanna Rekola

Asiantuntija, talous

MKN Etelä-Suomi
johanna.rekola@proagria.fi
050 599 0563
Rinnekari johanna 2014 4922
Johanna Rinnekari

Yritysasiantuntija

MKN Itä-Suomi
johanna.rinnekari@maajakotitalousnaiset.fi
040 301 2441
Leena Rinta Runsala 2x2
Leena Rinta-Runsala

vesienhoidon asiantuntija

MKN Oulu
leena.rinta-runsala@proagria.fi
050 347 3388
Rinteinen anna web
Anna Rinteinen

Matkailuasiantuntija

MKN Itä-Suomi
anna.rinteinen@maajakotitalousnaiset.fi
0438273703
Anni kuva
Anni Rintoo

Luonnontuoteasiantuntija, hankevetäjä, Luonnontuotteiden hankintaketjut kuntoon -hanke, Kestävää kasvua maaseudulle -hanke

MKN Keski-Suomi
anni.rintoo@maajakotitalousnaiset.fi
043 826 9712
Rissanen katja 2
Katja Rissanen

Ruoka- ja järjestöasiantuntija

MKN Etelä-Savo
katja.rissanen@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 3397
Saara rajattu
Saara Ryhänen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija, NEUVO-ympäristöneuvoja, MKNmaisemapalvelut

MKN Etelä-Savo
saara.ryhanen@maajakotitalousnaiset.fi
040 486 8237
Inkeri Raisanen
Inkeri Räisänen

Kesätyöntekijä, luomukotieläintuotanto

MKN Etelä-Pohjanmaa
inkeri.raisanen@proagria.fi
050 3567 126
Kirsi Sahram Hauhia
Kirsi Sahrman-Hauhia

Ruoka-ja luonnontuoteasiantuntija

MKN Itä-Suomi
kirsi.sahrman-hauhia@maajakotitalousnaiset.fi
050 570 3039
Maarit satomaa
Maarit Satomaa

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

MKN Oulu
maarit.satomaa@maajakotitalousnaiset.fi
040 566 7924
Milla Siltanen
Milla Siltanen

Maisema- ja ympäristöasiantuntija

MKN Keski-Pohjanmaa
milla.siltanen@maajakotitalousnaiset.fi
043 825 4284
Anna Silen rajattu
Anna Silén

Kotieläintuotannon asiantuntija, lammas- ja vuohituotanto

MKN Etelä-Pohjanmaa
anna.silen@proagria.fi
050 409 0375
Sulola heli uusi 2018
Heli Sulola

Yritysasiantuntija, MKN varatoiminnanjohtaja

MKN Itä-Suomi
heli.sulola@maajakotitalousnaiset.fi
040 672 0597
Marita Suontausta
Marita Suontausta

Kehityspäällikkö, ruoka-, ravitsemus- ja kotitalousneuvonta/Vt. toimituspäällikkö Koti ja maaseutu -lehti

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
marita.suontausta@maajakotitalousnaiset.fi
040 526 4619
Juho Tahkola
Juho Tahkola

Talousasiantuntija

MKN Oulu
juho.tahkola@proagria.fi
050 430 2117
PT
Pilvi Tammela

Talousasiantuntija

MKN Oulu
pilvi.tammela@proagria.fi
050 477 9904
Taru Tanninen
Taru Tanninen

Harjoittelija

MKN Itä-Suomi
taru.tanninen@proagria.fi
050 59972 16
Kati Tervo
Kati Tervo

Projektisuunnittelija

kati.tervo@oamk.fi
0504778868
Mervi tiermas
Mervi Tiermas

Asiantuntija, luonnontuotteet ja kestävä kehitys

MKN Oulu
mervi.tiermas@maajakotitalousnaiset.fi
044 431 4606
Maisemasuunittelija Marika Turpeisella on laaja kokemus erilaisten pihojen suunnittelusta. Seinäjoen asuntomessualueella useampi piha oli hänen käsialaa.
Marika Turpeinen

maisemasuunnittelija

MKN Etelä-Pohjanmaa
vanhempainvapaalla
Sari Uoti
Sari Uoti

Yritysasiantuntija

MKN Länsi-Suomi
sari.uoti@proagria.fi
050 552 1626
Varila Kirsi 2024
Kirsi Varila

Toiminnanjohtaja, Maa- ja kotitalousnaiset

MKN Etelä-Pohjanmaa, MKN Keski-Pohjanmaa
kirsi.varila@maajakotitalousnaiset.fi
040 1964 434
Vartia Kirsi nelio
Kirsi Vartia

Ruoka- ja matkailuasiantuntija

MKN Itä-Suomi
kirsi.vartia@maajakotitalousnaiset.fi
050 346 3711
HV
Helena Velin

järjestöpäällikkö

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
helena.velin@maajkotitalousnaiset.fi
040 527 1579
MKNK Helena Velin kasvikuva messuilla 2024
Helena Velin

Järjestöpäällikkö

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
helena.velin@maajakotitalousnaiset.fi
040 527 1579
Veteli Hannele web
Hannele Veteli

Asiantuntija, ruokapalvelut

MKN Etelä-Suomi
hannele.veteli@maajakotitalousnaiset.fi
040 709 2492
Niina Vihela
Niina Vihelä

Ruoka- ja ravitsemusasiantuntija (toimivapaalla)

MKN Keski-Pohjanmaa
Annemari Viitamaki
Annemari Viitamäki

Talousasiantuntija, yritysasiantuntija, maaseutuyritykset

MKN Länsi-Suomi
annemari.viitamaki@proagria.fi
0500 190180
JO1 A4224 Edit
Terhi Välisalo

kehittämisasiantuntija, Ruokaprovinssi-asiat

MKN Etelä-Pohjanmaa
terhi.valisalo@maajakotitalousnaiset.fi
+358 400 463 129
MKN_SusannaWinqvist
Susanna Winqvist

Viestintäpäällikkö

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
susanna.winqvist@maajakotitalousnaiset.fi
050 401 9855
Christell Åström
Christell Åström

Toiminnanjohtaja

Maa- ja kotitalousnaisten Keskus ry
christell.astrom@maajakotitalousnaiset.fi
041 730 9115