Pasuri pöytään päätös -webinaari

Webinaari Teams -yhteydellä

MKN Länsi-Suomi

Koulutukset ja kurssit· Webinaarit· Elintarvike· Muille yrityksille

2ad5ebc6ecddc97449307d7de6fc0e5f

Pasuri pöytään päätöswebinaari

Tervetuloa kuulemaan hankkeen keskeiset tulokset, kokemukset ja kuulumiset 19.8.2026 klo 14.30-15.30

Webinaarissa vedetään yhteen hankkeen oivallukset. Mitä jäi käteen, mikä muuttui ja miten tästä eteenpäin?

Mikä oli ja mitä teki Pasuria pöytään -hanke?

Hankkeessa kerättiin testaukseen innokkaita henkilöitä ja yhteisöjä. 

Pasuria pöytään – hanke selvitti pasurin tietä sivusaaliista ruoaksi. Tavoitteena oli tukea paikallista elinkeinokalataloutta ja kokeilla pasuria lähiruokapainotuksella sekä vastuullisesti tuotettuna kotikeittiöön ja ammattikeittiöihin. Hankkeessa kokeiltiin pasurin massausta, selvitetettiin ravintoarvo, elintarvikkeellinen laatu laboratoriotestein sekä arvioitiin kalakannan kestävyys.

Tiesitkö, että uusien pohjoismaisten ravitsemussuositusten valossa kalan syöntiä tulisi lisätä ja monipuolistaa entisestään. Suosituksissa viikoittainen 300–450 gramman kalamäärä tuntuu suurelle ja samalla tulisi syödä mahdollisimman kestävästi. Tässä kaipaamme myös uusia kalatuotteita ja makuja. Pasurin soveltuvuus ravinnoksi on siis suositeltua ja uusia ideoita antavaa.

Selvityshanke – toimenpiteet hankkeessa

TP 1 Mitä on pasuri?  

TP 2 Miten hyödyntää pasuria?  

TP 3 Pasuri koe/ tuotevalmistus.

TP 4 Raportoidaan pasurin reitti  

Rahoitus Lännen Kalaleaderin kautta. Kalaleader edistää kalatalouden olosuhteita, menetelmiä ja tekniikoita rahoittamalla yleishyödyllisiä kehittämis- ja investointihankkeita. 

Lisätiedot: 

Anna Kari anna.kari@proagria.fi, p 050 555 8440

Lue lisää tapahtumasta / ilmoittaudu