Laidun, lehmä ja vasikka -hanke

Laidunnus ja vierihoito Etelä-Pohjanmaalla
Hankkeen tavoitteena on edistää laidunnusta ja vierihoitoa Etelä-Pohjanmaan alueen maitotiloilla. Tavoitteena on löytää toimivia ja innovatiivisia ratkaisuja, joiden avulla tilat voivat järjestää eläinten laiduntamisen ja vierihoidon tehokkaasti myös suurilla eläinmäärillä ja robottinavetoissa. Hankkeessa kehitetään erilaisia toimintamalleja, jotka tukevat näiden käytäntöjen toteuttamista nykyaikaisessa maidontuotannossa. Hanketta toteuttavat ProAgria Etelä-Pohjanmaa ja Luonnonvarakeskus. Hanke on EU:n osarahoittama.
Pilottitilat kehittämistyön ytimessä
Keskeisessä roolissa ovat pilottitilat, jotka jakavat omia kokemuksiaan ja ratkaisujaan. Näiden tilojen avulla pyritään tunnistamaan hyviä käytäntöjä ja kehittämään ennakkoluulottomia toimintatapoja, jotka soveltuvat laajasti erilaisille tiloille. Tiloilla seurataan esimerkiksi laidunnukseen ja vierihoitoon kuluvaa työaikaa ja etsitään kehittämiskohteita tehokkuuden parantamiseksi.
Osallistuminen ja tiedon jakaminen
Hanke tarjoaa kaikille kiinnostuneille mahdollisuuden osallistua laidunnukseen ja vierihoitoon liittyviin tilaisuuksiin. Lisäksi hankkeessa jaetaan tietoa käytännön kokemuksista, onnistuneista toimintatavoista sekä ajankohtaisista tutkimustuloksista eri viestintäkanavien kautta. Tavoitteena on lisätä tietoisuutta ja osaamista laidunnuksen ja vierihoidon hyödyistä sekä edistää näiden käytäntöjen yleistymistä alueella.
Hanke on EU:n maatalousrahaston osarahoittama
