Järjestötaidot haltuun - yhdistystoiminta sujuvaksi

1 min read

Kehitä omia taitoja järjestötoimijana omaan tahtiisi tai perusta ryhmä, jossa opitte asioita myös yhdessä.

Hyvistä järjestötaidoista on hyötyä yhdistyksen asioiden hoidossa. Kun luottamushenkilöt osaavat tehtävänsä, niin sanottu virallisten asioiden hoito käy mutkattomammin ja aikaa jää enemmän yhdistyksen varsinaiseen toimintaan.

Hyödynnä sivujen opiskelumateriaalit ja kehitä omia taitojasi järjestötoimijana. Voit opiskella asioita omaan tahtiisi, mutta esimerkiksi koko yhdistyksen johtokunnan / hallituksen yhteinen opiskelu tuo lisähyötyä. Silloin opiskelun voi erityisen hyvin yhdistää yhdistyksen toimintaan. Yhdessä oppiminen tuo hyötyä yhdistyksen toimintaan, kun asioita tarkastellaan eri ihmisten näkökannoista.

Oppimismateriaaleissa on Maa- ja kotitalousnaisten lähtökohdista tuotettuja esityksiä sekä yleisempiä järjestötoimintaan liittyviä materiaaleja.