26.06.2020 Visuaalinen maisemaseuranta 2020 havainnollistaa kulttuurimaisemien muutokset Nurmijärveltä Kittilään Vuonna 1996 alkaneen tutkimuksen valokuvia täydentää nyt dronekuvaus
24.06.2020 Voimajohtoalueista arvokkaita uuselinympäristöjä niittykasveille – maanomistajille hoitotukea Fingrid yhdessä Maa- ja kotitalousnaisten MKN maisemapalveluiden kanssa kannustaa ja auttaa maanomistajia ylläpitämään ja hoitamaan voimajoh
06.02.2020 Niityt ja maisemapellot - monimuotoisuutta kaupunkiympäristöön kustannustehokkaasti Avoimet viheralueet kaupunkiympäristössä ovat arvokkaita viihtyisyyden ja luonnon monimuotoisuuden kannalta.
01.08.2019 Lampaat elävöittävät Tammelan kulttuurimaisemia Lampaat hoitavat Portaan kylän valtakunnallisesti arvokkaita maisema-alueita
08.01.2019 #ROHKEESTIYLPEE -retki Etelä-Suomen maaseudulle Retkellä on luvassa on paljon positiivisia kohtaamisia ja monenlaisia tarinoita
23.11.2018 Etelä-Suomen MKN maisemapalvelut esittäytyvät tarinakartalla Etelä-Suomen maisematiimiltä valmistui tarinakartta, jossa kerromme miksi tätä työtä teemme ja ketä olemme.
24.11.2017 Vuoden maisemateko 2017 -tunnustus Kainuuseen Vienan reitille Suomussalmen Vängän ja Viiangin kylien maanomistajien työ tukee Vienan reitin kehittämistä kulttuuri- ja luontomatkailukohteena.
22.09.2017 Tukea voimajohtoalueiden maisemanhoitoon Maanomistajille on tullut uusi rahoitus voimajohtolinjojen maiseman- ja luonnonhoitoon.
01.08.2017 Keski-Suomen kulttuuriympäristöt on koottu kartoille Kulttuuriympäristö näkyväksi (KYNÄ) -hankkeessa on tuotettu karttasivusto, joka kokoaa yhteen keskisuomalaiset kulttuuriympäristökohteet.
25.11.2016 Tuore opas arvokkaiden maisema-alueiden maankäytön suunnitteluun julkaistu Uunituore julkaisu tuo täsmällistä ja punnittua maisematietoa kuntien päättäjille, maanomistajille ja kaikille kansalaisille.
13.09.2016 Kanta-Hämeen maakunnallisesti arvokkaat maisema-alueet ja maatalouden kannalta hyvät ja yhtenäiset pellot Kanta-Hämeessä maakunnallisesti arvokkaiden maisema-alueiden ja maatalouden kannalta hyvien ja yhtenäisten peltojen päivitys valmistumassa.
16.06.2016 Seinäjoen asuntomessujen pihakohteet Maisemasuunnittelijamme on suunnitellut 8 messupihaa.
02.06.2016 Vihervuoden mitalit Auli Hirvoselle ja Sinikka Jokelalle Vihervuoden päätapahtumassa Hämeenlinnan Verkatehtaalla jaettiin 2.6. 14 Vihervuoden mitalia viheralan hyväksi tehdystä ansiokkaasta työstä.
17.05.2016 Matkaillen kylillä -hanke ennakkomarkkinoinnissa Kylien nähtävyydet, maisemat ja tapahtumat vetovoimatekijöiksi
27.04.2016 Maisemasuunnittelijoille tunnustusta Pirkanmaalla Maisemasuunnittelijat Jutta Ahro ja Riikka Söyrinki ovat saaneet työstään kunniamaininnan.
11.04.2016 Ympäristösopimukset haettavana – teetä suunnitelmat asiantuntijalla! Hakemuksen liitteiksi tarvittavien hoitosuunnitelmien tekoon saat apua Maa- ja kotitalousnaisten MKN maisema-asiantuntijoilta.
04.11.2015 Kuninkaanlähteen puhdistus on Vuoden maisemateko 2015 Maa- ja kotitalousnaisten Keskus on valinnut Vuoden 2015 maisemateoksi Köyliön Kankaanpään Kuninkaanlähteen puhdistustyön.
29.10.2015 Pohjois-Savon Vuoden maisemateko -kilpailun voitti Tervon maa- ja kotitalousnaiset Tunnustus on myönnetty arvokkaasta vapaaehtoistyöstä sekä ansiokkaasta työstä kotimaiseman, ympäristön ja sitä kautta viihtyvyyden hyväksi.
27.10.2015 Teuvo Kinnunen voitti Keski-Suomen Vuoden maisemateko -kilpailun 2015! Tunnutus on myönnetty ansiokkaasta työstä kotimaiseman hyväksi.
03.10.2015 Etelä-Pohjanmaan maa- ja kotitalousnaiset palkitsivat Vuoden maisemateko ja Vuoden maa- ja kotitalousnainen valittu