Miten kasvattaa luonnon monimuotoisuutta kasvinviljelytilalla. Maastovalmennus Pursilan tilalla Hausjärvellä 17.8.

Pursilantie 70, 12130 Mommila

MKN Etelä-Suomi

Maisema

8a6c06e92298b7154eb88d7c9fa76178

Tervetuloa maastovalmennukseen!

Pursilan tilalla viljellään viljoja, öljyhamppua ja palkoviljoja. Viljelyä on monipuolistettu monilajisten aluskasvien käytöllä ja kokeiltu petopenkkoja. Monimuotoisuutta tilalla lisätään omenatarhalla, joka on perustettu peltoympäristöön.

Maastokierroksellamme pääset tutustumaan erilaisiin tapoihin kasvattaa luonnon monimuotoisuutta kasvinviljelytilalla ja pohditaan yhdessä miten uuden ohjelmakauden ympäristökorvausjärjestelmää voidaan hyödyntää ja mm. monimuotoisuus kaistojen ja pölyttäjäkasvien kautta.

Hyönteisasiantuntijat Leena ja Heikki Luoto johdattelevat meidät peltoympäristön hyönteisiin kasvi- ja hyönteislajien tunnistamisen ja lähihavainnoinnin muodossa. Maastokierroksen päätteeksi kahvitarjoilu.

Tutustu tilaan täältä

 

Varusteet:

Liikumme maastovalmennuksen aikana maastossa. Tarvitset kulkemiseen säällä kuin säällä soveltuvan vaatetuksen ja jalkineet.

Asiantuntijat mukana maastossa:

Leena ja Heikki Luoto, biologi, hyönteisasiantuntija

Laura Jäntti, peltoluonnon monimuotoisuus, ProAgria Etelä-Suomi

Katriina Koski,luonnon monimuotoisuus, ProAgria Etelä-Suomi

 

Maksuttomaan maastovalmennukseen mahtuu 20 osallistujaa. Ilmoittaudu 15.8. klo 15.00 mennessä.

 

Maastovalmennukset järjestää Lumotaito-hanke ja ELINA II-hanke

 

Lue lisää tapahtumasta / ilmoittaudu